На 20 май в събота от 10:30 ч. на плажа на река Янтра ще се проведе Обучение за работа на фотокапани в партньорство със Сдружение за дива природа БАЛКАНИ. Обучението в безплатно и е с продължителност 2 часа.

Сдружение за дива природа БАЛКАНИ ви кани на обучение за начинаещи, на което ще се запознаем какво представлява фотокапанът и за какво ни служи в изучаването на дивата природа. Също така ще може да разгледате и информационната изложба Snap the wildlife.

Обучението се провежда в рамките на инициативата Snap the wildlife, с която насърчаваме гражданската наука в полза на биоразнообразието в България. От май до октомври 2023 г. ще предоставим фотокапани (ограничен брой) на доброволци от цялата страна, с които да се регистрира присъствието на различни видове животни. Участниците в обучението ще разберат повече за Snap the wildlife и какво означава гражданска наука.

Практическата част включва:

  • запознаване с устройството на фотокапана и нужните аксесоари;
  • за какво използваме фотокапаните – примери от практиката;
  • как се поставя фотокапан – демонстрация;
  • етика при работата с фотокапани.

В края на обучението участниците ще имат възможност да приложат на практика наученото, като влязат в ролята на изследователи и поставят сами първия си фотокапан.

Обучението е насочено основно към желаещите да се включат в инициативата Snap the wildlife, но не само. Подходящо е и за деца над 8 години с придружител. Водещ на обучението е Нели Иванова, зоолог от Сдружение за дива природа БАЛКАНИ.
На 19 май (петък) от 20:00 ч. в клуб ТаМ ще се проведе лекция за представяне на резултатите от Snap the wildlife сезон 2022 г. и дискусия за биоразнообразието в района на Велико Търново.

Участието е безплатно, като не е необходимо предварително записване.

Обучението и пътуващата изложба са част от инициативата „Snap the wildlife – гражданска наука в действие“, която се изпълнява от Сдружение за дива природа БАЛКАНИ с финансовата подкрепа на Фондация “Обществен борд TELUS International в България”.