Включете се в архитектурна интерактивна игра, с която ще опознаете квартал Варуша юг през погледа на местните хора. Заповядайте в петък, 19 август от 18:00 ч. в Музея на архитектурата по време на фестивала "48 ч. Варуша юг", за да разберете правилата.

Анета Тенекеджийска, жител на квартал Варуша Юг е подготвила архитектурна игра за гостите на фестивал “48 ч. Варуша юг”. Тя е подбрала 10 врати в квартала, които са запазили своя автентичен вид и носят духа на старата част на Велико Търново. Освен със снимки, посетителите получават и карта, на която са отбелязани локациите на вратите, за да мможе да ги откриете из малките улички на града.
Пожелаваме ви приятно търсене, а по-надолу споделяме думите на самата Анета, която разказва за своята идея:
По вратите и прозорците на една къща можеш да разбереш има ли живот в нея. Дали тя е дом или просто сграда. Ако прозорците греят, значи това е истински дом, изпълнен с чувства и емоции. Ако на вратите висят ръждясали катинари, означава, че тук отдавна никой не очаква никого.
Вратите на Варуша Юг винаги са привличали вниманието ми. Доста години живея тук и забелязвам, че старите къщи, с автентични врати, стават все по-малко. Както навсякъде, и тук старото отстъпва място на новото. Това ме накара да запечатам с камерата си тези врати, които привличат погледа, които разказват истории, които не те оставят безразличен.
За проекта подбрах както врати на емблематични за квартала сгради като музея “Учредително събрание”, църквите “Св. Спас” и “Св. Св. Константин и Елена” , така и врати на частни къщи, които допринасят за характерния дух на Варуша Юг. Идеята е чрез картата, която съм подготвила да откриете десетте врати от снимките и да ги отбележете със стикерите от 1 до 10. Играта не е състезателна, тя е опознавателна. Целта е, докато търсите вратите, да разгледате къщите в квартала и да усетите неговата атмосфера. Бъдете откриватели и се насладете на една по-различна Варуша Юг!
Архитектурната игра “Вратите на Варуша юг” се осъществява в рамките на проект “ТаМ в квартала”. Проектът е реализиран с финансовата подкрепа на Национален фонд “Култура” по Програма за възстановяване и развитие на частни културни организации”.
