Съживяването на плажа на Янтра върви с пълна сила благодарение на десетки ентусиасти! На 4 юни заедно с Ангел Бондов от сдружение |НЕ|формално се събираме, за да си говорим що е това placemaking и има ли почва във Варуша юг? Как поддържаме и ползваме устойчиво мястото, какви са нуждите на хората от квартала и др.

Съживяването на плажа на Янтра във Варуша юг върви с пълна сила благодарение на хората от квартала, TarnovoRUNS, Доброволно чистене Велико Търново, GROHE Bulgaria и други запалени ентусиасти. На 4 юни (събота) предлагаме да се съберем и да се поздравим за всичко, което е постигнато досега, а след това да обсъдим:
- Как мястото да се поддържа и ползва устойчиво, като запазим общностния характер на създаването му?
- Какви са нуждите на хората от квартала, които може би все още не са посрещнати?
- Как се поддържат публични пространства с общи усилия?
- Кои са правилата, които искаме да спазваме, за да ни е хубаво, когато сме на плажа?
Втората част на срещата ще е практична и насочена към прилагане в действие на някои от идеите и планиране на следващи стъпки.
Подкрепа и насоки в този процес ще получим от Ангел Бондов, който освен примери от своята практика в над 15 български града, ще ни разкаже какво представлява placemaking подходът.

За Ангел Бондов
Ангел е урбанист по образование и призвание. Участвал е в разработването на редица устройствени и стратегически документи, но през последните 6 години фокусира усилията си към по-социалната, директна и креативна страна на урбанизма, а именно: работата с граждани и тяхното включване в различни процеси, целящи облагородяване на публичната градска среда.Като съосновател и част от сдружение “|Не|Формално“, придобива значителен практически опит в използването на подхода placemaking. Активен член на професионалната мрежа „Placemaking Europe” и съавтор на следните публикации по темата:
- Раздумка в квартала
- Място България – Началото: акции, експерименти и уроци относно прилагане на подхода Placemaking
- Building Difference (Vol.2) – Placemaking процес по облагородяване на “Кучешката поляна”
В момента Ангел e част от екипа на „Грийнпийс“ – България, където работи с местни общности в регионите на Гълъбово и Димитровград.
За Placemaking
Placemaking-ът е всеобхватен и практически подход за подобряване на заобикалящата ни среда. Той мотивира хората колективно да (пре)осмислят и (пре)създават публични пространства, които да бъдат центъра на всяка една общност. Placemaking-ът улеснява използването на креативни намеси в пространството, като обръща специално внимание на физическите, културни и социални дадености на територията и стимулира нейното развитие на база наличните потенциали.